Rok 2021 w Tarnobrzegu Rokiem Ferdynanda Kurasia

Stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2021 w Tarnobrzegu Rokiem Ferdynanda Kurasia Rada Miasta Tarnobrzega podjęła podczas sesji 27 stycznia na wniosek wiceprzewodniczącej Rady Bożeny Kapuściak oraz Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, reprezentowanego przez prezesa Tadeusza Zycha.

Ferdynand Kuraś urodził się 21 lutego 1871 roku w Tarnobrzegu – Wielowsi, gdzie przez wiele lat mieszkał. W dzieciństwie, w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił słuch. To jednak, a także chłopskie pochodzenie, które mogło utrudniać edukację, czy towarzysząca Kurasiowi praktycznie przez całe życie bieda, nie przeszkodziły w rozwinięciu wrodzonego talentu. Wbrew przeciwnościom posiadł trudną do zdobycia w tamtych czasach umiejętność czytania i pisania. Zdobyte umiejętności wykorzystał najlepiej jak umiał. Jako poeta zadebiutował w 1893 roku publikując wiersz „Na zgon Teofila Lenartowicza”. Był jednym z najbardziej znanych i cenionych pisarzy chłopskich. Wydawał tomiki poezji, publikował na łamach ówczesnych gazet. Wiele razy w swej twórczości podejmował lokalną, tarnobrzeską tematykę. Uznanie przyniósł Kurasiowi tom wspomnień „Przez ciernie żywota”, wydany w 1924 roku, a opatrzony przedmową Stefana Żeromskiego. Za swoją twórczość Ferdynand Kuraś odznaczony został krzyżem Polonia Restituta. Zmarł 3 grudnia 1929 roku.

Źródło: UM Tarnobrzega

By Marek Jedynak

Moją pasją i specjalizacją jest dziennikarstwo. Na co dzień tworzę wielotematyczne treści. Ściśle interesuje mnie szeroko pojęta piłka nożna, wykonuję także fotografie sportowe. Jestem autorem pracy: Klub "Siarka Tarnobrzeg" i jego społeczne otoczenie (dostęp: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
©2020 - dzienniktarnobrzeski.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone