Zakaz przemieszczania się w Sylwestra będzie niezgodny z Konstytucją

Wprowadzenie zakazu przemieszczania się w sylwestra będzie niezgodne z Konstytucją, a zatem nie będzie obowiązywać – twierdzi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista i wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

Przypomnijmy, że podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia ogłosił, że od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywać kwarantanna narodowa. Ponadto w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się od godz. 19 w sylwestra do godz. 6 w Nowy Rok.

„Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu (którego de facto jeszcze nie ma – przyp.red.)” – czytamy w komunikacie na stronie rządu.

Czy wprowadzenie zakazu w przemieszczeniu się w noc sylwestrową będzie legalne i zgodne z konstytucją? Odpowiedź na to pytanie daje art. 233 ust. 1 Konstytucji, gdzie pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się o czym mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista i wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

„Zapowiadanie ograniczenia wolności poruszania się są możliwe tylko i wyłącznie w stanie klęski żywiołowej. Niezależnie od tego, czy „godzina policyjna” będzie wprowadzona w drodze ustawy czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba, że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej). To kolejne, nielegalne ograniczenie naszych konstytucyjnych wolności i praw, nie może w stosunku do nas rodzić negatywnych skutków prawnych, z uwagi na oczywistą niezgodność z Konstytucją RP” – wyjaśnia prof. Marek Chmaj.

By Marek Jedynak

Moją pasją i specjalizacją jest dziennikarstwo. Na co dzień tworzę wielotematyczne treści. Ściśle interesuje mnie szeroko pojęta piłka nożna, wykonuję także fotografie sportowe. Jestem autorem pracy: Klub "Siarka Tarnobrzeg" i jego społeczne otoczenie (dostęp: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
©2020 - dzienniktarnobrzeski.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone