Tarnobrzeg. Kpt. Bolesław Chmielowiec nie żyje

W wieku stu lat na wieczną wartę odszedł kpt. Bolesław Chmielowiec ps. „Komar”. Mieszkający w Tarnobrzegu żołnierz ZWZ, AK, antykomunistyczny działacz, zmarł 17 października 2020 r.

Kpt. Bolesław Chmielowiec ps. “Komar” urodził się 28 czerwca 1920 roku w Nowinach. Przed wybuchem II wojny światowej członek Sodalicji Mariańskiej. We wrześniu 1939 roku członek Straży Obywatelskiej w Radomyślu. Od 1940 roku żołnierz Związku Walki Zbrojnej, a następnie od lutego 1942 roku żołnierz Armii Krajowej.

W 1943 roku dołączył do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez kpt. Wacława Piotrowskiego ps. „Cichy”, który wszedł w skład 1.Pułku Legii Nadwiślańskiej NSZ. W grudniu 1944 roku siłą wcielony do Marynarki Wojennej Ludowego Wojska Polskiego.

Do ucieczki z wojska w maju 1945 roku służył w orkiestrze wojskowej Marynarki Wojennej. Od maja 1945 roku do kwietnia 1947 roku walczył w oddziale NZW dowodzonego przez por. Stanisława Młynarskiego ps. „Orzeł”. W 1950 roku aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, więziony i torturowany. Skazany na 2 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności. Wieloletni działacz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Autor rewelacyjnej książki wspomnieniowej pt. „Wspomnienia straconych (?) dni” (wyd.2002). Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Medalem Pro Patria, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Pamiątkowym 70-lecia NSZ, Orderem Zwycięstwa i Męczeństwa, Medalem Pamiątkowym 75-lecia NSZ.

Zapamiętamy Pana Kapitana jako bezkompromisowego antykomunistę i szlachetnego, prawego człowieka. Cześć Jego Pamięci!

Info i fot: oficjalny profil FB Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Fot. 100. urodziny kpt. Bolesława Chmielowca – archiwum UM Tarnobrzega

By Marek Jedynak

Moją pasją i specjalizacją jest dziennikarstwo. Na co dzień tworzę wielotematyczne treści. Ściśle interesuje mnie szeroko pojęta piłka nożna, wykonuję także fotografie sportowe. Jestem autorem pracy: Klub "Siarka Tarnobrzeg" i jego społeczne otoczenie (dostęp: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
©2020 - dzienniktarnobrzeski.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone