Tarnobrzeski magistrat poczytał Balladynę

balladyna w tarnobrzeskim magistracie

Literatura, maliny i zbrodnia – to główne tematy sobotniego Narodowego Czytania. Także w Tarnobrzegu na nowo odkrywaliśmy „Balladynę” J. Słowackiego.

W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w Urzędzie Miasta. Grupa animatorów kultury, bibliotekarzy i aktorów zorganizowała happening – słuchowisko na żywo. W oknach magistratu stanęły głośniki, a uczestnicy akcji brawurowo zaprezentowali lekturę z podziałem na role, przy dźwiękach mieczy, dzwonków i ptasich treli. Historii Balladyny, Kirkora i Pustelnika Popiela posłuchać mogli przechodnie spacerujący po mieście, czy robiący sobotnie sprawunki.

Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, do których dołączył Tarnobrzeski Dom Kultury oraz Teatr Czwartek. Wydarzenie rozpoczął Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, który odczytał fragment wprowadzenia do „Balladyny” autorstwa samego poety – Juliusza Słowackiego.

W role bohaterów dzieła wcielili się zaś: Sylwia Bornos, Matylda Brzeska, Renata Domka, Marta Król, Sylwester Łysiak, Agnieszka Mroczka, Mariusz Ryś, Katarzyna Opioła, Agata Szymańska, Mateusz Załuska. O oprawę muzyczną na saksofonie zadbała Katarzyna Dereń.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to lektura, którą w całej Polsce przypomniano w sobotę 4 września w ramach akcji Narodowego Czytania. Inicjatorem jest jak co roku Kancelaria Prezydenta RP, a Para Prezydencka objęła nad nią honorowy patronat.

Źródło: UM Tarnobrzega

By Marek Jedynak

Moją pasją i specjalizacją jest dziennikarstwo. Na co dzień tworzę wielotematyczne treści. Ściśle interesuje mnie szeroko pojęta piłka nożna, wykonuję także fotografie sportowe. Jestem autorem pracy: Klub "Siarka Tarnobrzeg" i jego społeczne otoczenie (dostęp: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
©2020 - dzienniktarnobrzeski.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone