Dofinansowanie na remont ulicy Orląt Lwowskich – komentarze Sławomira Partyki i Łukasza Nowaka

W czwartek przed południem podpisano umowę na dofinansowanie modernizacji ulicy Orląt Lwowskich w Tarnobrzegu. Sławomir Partyka uważa, że “radni PiS urządzili sobie wiec wyborczy na środku miasta za publiczne pieniądze”. Na tą krytykę odpowiedział radny PiS Łukasz Nowak.

– Dzisiejsze podpisanie umowy na dofinansowanie przebudowy ulicy Orląt Lwowskich to zwyczajna korupcja polityczna. Pan Prezydent jako samorządowiec został postawiony w bardzo niezręcznej sytuacji bo jasne jest że chcę zabiegać o wszelkie środki zewnętrzne żeby móc inwestować i remontować w naszym mieście. Przedstawiciele PiS wykorzystali cynicznie tą sytuację i tuż przed wyborami po prostu urządzili sobie wiec wyborczy na środku miasta za publiczne pieniądze. Gdyby intencje były szczere pani Wojewody i pana Ministra to podpisanie takiej umowy pewnie odbyłoby się w gabinecie i najwcześniej w poniedziałek. Doceniam determinacje pana Prezydenta Dariusza Bożka a jednocześnie jestem przeciwny mówiąc wprost kiełbasie wyborczej – mówi Sławomir Partyka z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Radny Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do słów Sławomira Partyki w ten sposób:

– Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej w Tarnobrzegu w wielu wywiadach twierdzili, że obecny rząd nie wspiera samorządów, co jest zdecydowanie nieprawdą. Wystarczy spojrzeć choćby na fakt, że na wszystkie wnioski kierowane do Funduszu Dróg Samorządowych, które miasto składa, środki się znajdują. Dzięki programowi premiera Mateusza Morawieckiego dostaliśmy jako miasto dofinansowanie do ulicy Zakładowej, Strefowej, a z tego samego programu przebudowywana jest ulica Mickiewicza. Projekt, o którym mówimy obejmował przebudowę ulic Mickiewicza i Orląt Lwowskich w całości. Ze względu na jednorazowe koszty wkładu własnego miasta, musiał zostać podzielony. Trzeba zaznaczyć, że w ostatnim czasie bardzo dobrze rozstrzygają się przetargi dla gmin, miast. Jest dobra koniunktura i dużo pieniędzy płynie z rządu. Dzisiejsze podpisanie umowy to po prostu standardowa procedura. Nawet jeżeli nie byłoby kampanii wyborczej, zostalibyśmy poinformowani w tym samym czasie o podpisaniu umowy na dofinansowanie ulicy Orląt Lwowskich w Tarnobrzegu. Wystarczy spojrzeć na sąsiednie gminy i informacje na temat dofinansowania – kończy Łukasz Nowak, radny PiS.

Zakres planowanej inwestycji na ul. Orląt Lwowskich obejmuje:

 • Normalizację szerokości jezdni – 6,0 m na odcinku o przekroju ulicznym do km ~0+268 m, 6,0 m na odcinku o przekroju częściowo ulicznym (krawężnik po lewej stronie i po prawej pobocze bitumiczne o szer. 1,0m) do km 1+558,5 i 6,0 m na odcinku o przekroju drogowym z obustronnymi poboczami bitumicznymi o szerokości 1,0 m do końca projektowanego odcinka,
 • Wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni.
 • Przebudowę oraz budowę chodników i budowę ciągów pieszo-rowerowych.
 • Odwodnienie i odprowadzenie wód z korpusu drogowego do projektowanego i istniejącego kolektora kanalizacji deszczowej oraz istniejących rowów otwartych.
 • Wykonanie zjazdów (obustronnie) z kostki na posesje przyległe do drogi.
 • Regulację wysokościowa pokryw i włazów rewizyjnych urządzeń podziemnych.
 • Zabezpieczenie lub przebudowę istniejących sieci podziemnych kolidujących z planowaną inwestycją.
 • Przebudowę istniejących sieci naziemnych kolidujących z planowaną inwestycją.
 • Przebudowę skrzyżowań z drogami poprzecznymi – korekta geometrii skrzyżowań dla poprawy bezpieczeństwa ruchu, korekta łuków.
 • Budowę i przebudowę zatok autobusowych i peronów przystankowych.
 • Wycinkę drzew i krzewów kolidujących z projektowaną infrastrukturą.

Koszty kwalifikowane zadania:

7 097 329,66 zł brutto

Koszty niekwalifikowane zadania:

92 501,33 zł brutto

Procent dofinansowania zadania min. 50 % kosztów kwalifikowanych

By Marek Jedynak

Moją pasją i specjalizacją jest dziennikarstwo. Na co dzień tworzę wielotematyczne treści. Ściśle interesuje mnie szeroko pojęta piłka nożna, wykonuję także fotografie sportowe. Jestem autorem pracy: Klub "Siarka Tarnobrzeg" i jego społeczne otoczenie (dostęp: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
©2020 - dzienniktarnobrzeski.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone