Tarnobrzeg. Wywóz śmieci 2020. Aneks do umowy z MZK był podpisany już w marcu, wchodzi w życie 1 lipca!

MZK aneks do umowy uzasadniło znaczącym wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów na instalacji komunalnej w Stalowej Woli. Wzrost kosztów wynika ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia, a także wzrostu ceny za odpady PreRDF oddawane przez MZK do spalarni w Rzeszowie oraz wzrostu opłaty marszałkowskiej – informuje Wojciech Lis, rzecznik Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Aneks do umowy z MZK – co przewiduje?

Aneks przewiduje wzrost opłaty za zagospodarowanie odpadów. Nie odnosi się do opłaty za odbiór odpadów w Tarnobrzegu, bo taką uchwala Rada Miasta. Ale oczywiście ma wpływ na wysokość opłaty, bo zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości wpływy z opłaty mają w pełni pokrywać koszty systemu.

Opłaty i cennik – wywóz śmieci 2020 w Tarnobrzegu – kwoty i frakcje

Zmiany kwot za poszczególne frakcje – wymienione są te, które mają rzeczywisty wpływ na wzrost opłaty. Wzrosły także inne frakcje, ale ich udział w wysokości opłaty ze względu na minimalne ilości jest marginalny.

1)           Odpady zmieszane z 307,80 do 631,80 brutto za tonę.

2)           Odpady popiół z 189,00 do 313,20 brutto za tonę.

3)           Odpady papier, metal, szkło z 96,12 do 481,68 brutto za tonę.

4)           Odpady zielone z 221,40 do 507,60 brutto za tonę.

5)           Odpady bio z 243,00 do 656,65 brutto za tonę.

6)           Odpady wielkogabarytowe z 432,00 do 1.293,84 brutto za tonę.

Aneks podpisano prawie dwa miesiące temu, dlaczego?

– Aneks został podpisany w dniu 25 marca br. Aneks wejdzie w życie z dniem 1 lipca br. Nie było innej alternatywy niż podpisanie aneksu. W przypadku nie podpisania, doszłoby do zerwania umowy przez MZK, a Gmina Tarnobrzeg nie miałaby zabezpieczonego odbioru odpadów. Czyli powtórka z marca 2018 – tłumaczy w rozmowie z naszym portalem, Wojciech Lis, rzecznik Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

Gmina Tarnobrzeg miesięcznie oddaje prawie 700 ton opadów zmieszanych. Jedynie MZK Stalowa Wola na chwilę obecną mogła przyjąć taką ilość na instalację – mówi Lis.

Brak alternatywy – wywóz śmieci 2020 w Tarnobrzegu

– Jakie mieliśmy wyjście? Albo podpisujemy aneks i odwozimy śmieci do Stalowej Woli, albo nie podpisujemy aneksu, a i tak odwozimy śmieci do Stalowej Woli, ale po jeszcze wyższych cenach. Z zastrzeżeniem, że odwozimy, o ile znalazłby się podmiot, który zastąpiłby MZK w odbiorze – kończy.

By Marek Jedynak

Moją pasją i specjalizacją jest dziennikarstwo. Na co dzień tworzę wielotematyczne treści. Ściśle interesuje mnie szeroko pojęta piłka nożna, wykonuję także fotografie sportowe. Jestem autorem pracy: Klub "Siarka Tarnobrzeg" i jego społeczne otoczenie (dostęp: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
©2020 - dzienniktarnobrzeski.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone