Tarnobrzeg: W 2020 roku Rowerami Miejskimi pojeździmy po raz ostatni?[ROZMOWA]

Dokładnie 15 marca 2020 roku nastąpi otwarcie trzeciego już sezonu Tarnobrzeskiego Roweru Miejskiego. Czy gmina Tarnobrzeg będzie kontynuować współpracę z GeoVelo? W bieżącym roku kończy się rowerowa umowa!

Przyszłość Tarnobrzeskiego Roweru Miejskiego i drogi rowerowe?
Wizja Tarnobrzeskiego Roweru Miejskiego przed startem nowego sezonu 2020 nie jest optymistyczna.
W 2018 i 2019 roku myśleliśmy, że statystyki oraz mapy wypożyczeń pokazujących zainteresowanie mieszkańców jednośladami będą odpowiednio większe i gęstsze.
Druga sprawa, że w Tarnobrzegu, w niektórych miejscach nie ma odpowiedniej infrastruktury do jeżdżenia tymi pojazdami, ale ten problem można rozwiązać.
Brakuje dróg rowerowych oraz konsekwentnej realizacji projektów tego typu tras, bo gdzieniegdzie brakuje nawet 30 lub 40 cm asfaltu.
Decyzje, co do dalszej przyszłości jednośladów w gminie Tarnobrzeg zapadną w ostatnim kwartale roku. Teraz jeszcze dajmy szansę zbliżającemu się sezonowi
w marcu – mówi Stanisław Bochniewicz – koordynator projektu.

Promocja?
– Problemem jest brak chęci współpracy ze strony gmin ościennych takich jak Baranów Sandomierski, czy Sandomierz, które wspólnymi siłami z nami uatrakcyjniłyby funkcjonowanie rowerów. Bardzo liczyliśmy na wspólne działania i ruchy ze strony władz samorządowych.

Ceny?

Ceny za wypożyczenia w Tarnobrzegu pozostaną na tym samym poziomie. Firma GeoVelo ma stałe stawki w gminach. Owszem, w Stalowej Woli funkcjonuje firma Nextbike i pierwsze 20 minut wypożyczenia tamtejszego roweru jest darmowe, ale przypadku takiego rozwiązania koszty utrzymania rowerów przez gminę Tarnobrzeg wyniosłyby już nie 50.000, a około 100.000 złotych. Nie korzystamy ze stacji dokujących, które wprowadzano na początku rowerów publicznych w Polsce- zakończył Stanisław Bochniewicz – koordynator projektu, w wywiadzie udzielonym portalowi dzienniktarnobrzeski.pl

Rowery miejskie firma GeoVelo rozstawiła jeszcze w gminie Ustroń, Strzegom, Opole, Jawor, Pawłowice, Żory, Rybnik.

Info&foto: UM/ Własne

By Marek Jedynak

Moją pasją i specjalizacją jest dziennikarstwo. Na co dzień tworzę wielotematyczne treści. Ściśle interesuje mnie szeroko pojęta piłka nożna, wykonuję także fotografie sportowe. Jestem autorem pracy: Klub "Siarka Tarnobrzeg" i jego społeczne otoczenie (dostęp: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu).

©2020 - dzienniktarnobrzeski.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone